Obsługa informatyczna firm Klauzule
Jeśli Twoja firma korzysta z usług dostawcy usług IT w celu wsparcia systemów firmowych, powinieneś upewnić się, że masz umowę. Powinna ona obejmować wszystko, od zakazu dyskryminacji i poufności po umowy o przedłużeniu licencji i zakazie konkurencji. Umowa powinna również obejmować logi spraw firmy wspierającej IT, które rejestrują czas potrzebny do rozwiązania problemów. Jeśli problem pozostaje nierozwiązany przez nieuzasadniony czas, mogą zostać nałożone kary finansowe.
Klauzule o niedyskryminacji
Ogólnie rzecz biorąc, klauzula o niedyskryminacji w serwisie IT dla firm zakazuje dyskryminacji pracowników i kandydatów. Zabrania również dyskryminacji osób z niektórymi niepełnosprawnościami. Ta klauzula ma również zastosowanie do podwykonawców. Powiat może wymagać informacji od podwykonawcy, aby zapewnić zgodność z przepisami.
Umowy na obsługę informatyczną firm mogą zawierać również klauzulę praw obywatelskich. Klauzule te są zazwyczaj umieszczane w umowach, które mają bezpośredni kontakt z klientem. Chronią one również takie grupy jak kobiety i osoby niepełnosprawne. Kierownik kontraktu może pomóc w zlokalizowaniu tych klauzul w umowie. Ogólnie rzecz biorąc, kontrakty na usługi IT dla firm muszą zawierać takie klauzule.
Klauzule te powinny również stwierdzać, że wykonawca jest pracodawcą oferującym równe szanse i że wszyscy wykwalifikowani kandydaci będą brani pod uwagę. Na koniec wykonawca musi zaświadczyć, że nie dyskryminuje osób. Miasto Los Angeles wymaga, aby wszystkie umowy podwykonawcze z miastem zawierały klauzulę o niedyskryminacji.
Klauzule o niedyskryminacji w usługach IT dla firm powinny dotyczyć również kwestii molestowania seksualnego. Wykonawca powinien ustanowić politykę stwierdzającą, że pracownicy, którzy naruszą tę politykę będą dyscyplinowani. Wykonawca powinien również poinformować swoich podwykonawców i pracowników o tej polityce.
Klauzule poufności
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój usługodawca może chronić Twoje poufne informacje, musisz zawrzeć w umowie klauzule o poufności. Poufne informacje to informacje zastrzeżone i niepubliczne. Informacje te mogą obejmować informacje finansowe, techniczne i dotyczące klientów. Ponadto mogą one obejmować produkty, formuły, receptury, a nawet wnioski patentowe.
Warunki klauzuli poufności będą się różnić w zależności od charakteru informacji. Na przykład, firma może chcieć chronić opracowane przez siebie informacje przed innymi firmami. Osoba sporządzająca umowę powinna określić, czy klauzula poufności jest odpowiednia dla rodzaju informacji, którymi się dzieli. Niektóre firmy uważają, że klauzule poufności są zbyt restrykcyjne, zwłaszcza w przypadku sprzedaży produktów masowych. Inne, jak np. firmy opracowujące produkty, mogą chcieć zachować swobodę w zakresie opracowywania i sprzedaży swoich produktów.
Innym częstym problemem z klauzulami poufności jest to, że nie opisują one poufnych informacji, które będą udostępniane. Jest to jednak duży problem, ponieważ może nie być jasne, czy dana informacja jest informacją poufną klienta. Ogólny opis może być pomocny w relacjach krótkoterminowych, ale może być problematyczny w relacjach długoterminowych.
Ponadto, klauzule poufności są często przedmiotem sporów. Chociaż umowy o zachowaniu poufności mogą być bardzo skuteczne w zapobieganiu złym zachowaniom, są one narażone na kwestionowanie w sądzie. W rezultacie ciężar dowodu spoczywa na stronie, która chce egzekwować umowę. W niektórych przypadkach sąd może nie uznać umowy, jeżeli świadczy ona o nierównej sile przetargowej i nadmiernym nacisku ze strony Strony ujawniającej.
Klauzule poufności są często umieszczane w umowach, gdy udostępniane informacje są wrażliwe. Klauzule te uniemożliwiają pracownikom ujawnienie jakichkolwiek informacji osobom nieupoważnionym. Klauzule poufności zapobiegają również wykradaniu przez pracowników wrażliwych informacji o firmie.
Klauzule o zakazie konkurencji
Istnieje szereg kwestii, na które należy zwrócić uwagę, rozważając klauzulę o zakazie konkurencji w usłudze IT dla firm. Prawidłowo sporządzona umowa o zakazie konkurencji powinna być rozsądna i obejmować potrzeby przedsiębiorstwa. Ważnym aspektem jest okres czasu, jaki obejmuje umowa o zakazie konkurencji. Jeśli ograniczenie jest zbyt długie lub zbyt wąskie, zakaz konkurencji może być niewykonalny w sądzie.
Przepisy antymonopolowe zabraniają zawierania umów, które hamują wolny handel, w tym klauzul o zakazie konkurencji. W związku z tym ważne jest okresowe sprawdzanie klauzul o zakazie konkurencji w firmach świadczących usługi IT, aby upewnić się, że nadal mają one zastosowanie. Dzieje się tak dlatego, że okoliczności towarzyszące działalności gospodarczej zmieniają się z czasem, a umowy o zakazie konkurencji stają się nieistotne.
Jeśli nie jesteś pewien, czy klauzula o zakazie konkurencji jest możliwa do wyegzekwowania w umowie, zapytaj prawnika. Wiele stanów nie egzekwuje umów o zakazie konkurencji, jeśli pracownicy nie wyrażą na to zgody. Oznacza to, że jeśli Twoja firma chce sprzedać swoje aktywa, nabywca może nie być w stanie egzekwować klauzuli o zakazie konkurencji bez zgody pracownika.
Klauzule o zakazie konkurencji w obsłudze informatycznej firm są częstą formą klauzul umownych. Umowy te często zabraniają stronom konkurowania o ten sam biznes lub klienta. Na przykład, dostawcy usług profesjonalnych często proszą o klauzule o zakazie konkurencji w swoich umowach. Klauzule w tych umowach uniemożliwiają dostawcom obsługę konkurentów ich klientów oraz bezpośrednią współpracę z tymi klientami. Dzieje się tak dlatego, że mogliby oni uzyskać dostęp do cennych umiejętności i tajemnic klienta.
Umowa musi jasno określać zakres zakazu konkurencji. Powinna opisywać zakazaną branżę i rodzaje prac. Umowa powinna również określać odszkodowanie w przypadku jej naruszenia.
Klauzule przedłużenia licencji
Jest kilka rzeczy, których należy szukać w klauzuli przedłużenia licencji w serwisie IT dla firm. Po pierwsze, ważne jest, aby wyjaśnić warunki umowy. Choć często zdarza się, że umowa się kończy, przedłużenie licencji nie jest tym samym, co rozwiązanie umowy. Rozszerzenie licencji będzie na tych samych warunkach standardowych, jak w oryginalnej umowie. Będzie również wymagać od licencjobiorcy dokonania takich samych płatności, jak w momencie składania pierwszego wniosku o przedłużenie.
Kary finansowe
Istnieje wiele sposobów egzekwowania warunków umowy. Na przykład, ważne jest, aby mieć jasne kary finansowe za naruszenie umowy. Kary finansowe mogą być od zera do ogromnych, w zależności od rodzaju naruszenia. W niektórych przypadkach zamawiający może zdecydować się na wprowadzenie punktów za wykonanie zamówienia jako warunku jego realizacji.
Niektóre kary mogą być nawet tak poważne, jak wymaganie od sprzedawcy przedłużenia okresu obowiązywania licencji lub wsparcia dla konkretnego produktu. Sprzedawca może również być zmuszony do zapewnienia dodatkowego okresu czasu dla aplikacji, rozwoju i utrzymania. Kara finansowa musi być zapisana w języku umowy. Chociaż kara finansowa może nie wydawać się dobrym pomysłem, może pomóc w ustaleniu jasnych oczekiwań.
System kar definiuje zwykle dwa rodzaje naruszeń: poważne i drobne. Każde poważne naruszenie będzie obciążone wyższą karą niż naruszenie mniejszej wagi. Umowa powinna określać, co stanowi “uporczywe naruszenie” i powinna zawierać definicję kary, która ma zastosowanie do takich naruszeń. Innym rodzajem kary jest Liquidated Damages (odszkodowanie umowne), którego strony umowy mogą dochodzić od siebie za niewykonanie swoich obowiązków.
Dane adresowe:
AKTE Obsługa informatyczna firm – Outsourcing IT – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 380 784
Telefon: 784 898 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]